שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > ISRAELI Journal ADHD - גליון מס' 1 > הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים - מיתוסים ועובדות
ISRAELI Journal ADHD
אוקטובר 2012 October | גיליון מס' 1 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים - מיתוסים ועובדות


ד"ר גבי וינשטיין

מרוכזים להלן עבורכם שאלות, הסגות, קביעות ולבטים שקשורים לאבחון ולטיפול בהפרעת קשב במבוגרים שעלו ושנשאלו על ידי רופאים ראשוניים ושניוניים במרפאות שונות ברחבי הארץ.

ננסה כאן לענות על השאלות ולנפץ כמה מיתוסים מצד אחד ולחזק אחרים מצד אחר:

כמה מיתוסים של רופאים לגבי אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים:

 • מי שסובל מהפרעת קשב פשוט עצלן, שיתאמץ קצת והכול יהיה בסדר.

 • הפרעת קשב היא אופנתית כרגע אבל זה חולף ולכן לא צריך לטפל, מסתדרים גם בלי טיפול.

 • היום "כולם" רוצים ריטלין בטענה שקשה להם להתרכז בלימודים.

 • ריטלין יכול לעזור לכל אחד, גם למי שאין הפרעת קשב.

 • ריטלין צריך לתת רק למקרים קשים, עם מצוקה קשה, יש מקרים שלא צריכים טיפול

 • טיפול בריטלין מיועד רק לשעות הבוקר ללימודים ועבודה.

 • ריטלין זה כמו סמים וזה ממכר.

 • לריטלין תופעות לוואי נוראיות.

 • ריטלין גורם לסיבוכים קרדיו-וסקולריים.

 • פחד מעליית מינונים מכיוון שחושבים שזה עלול להגביר את תופעות הלוואי.

עובדות

כיום כבר אי אפשר לומר "עצלן" אלא "לא יכול", לא מסוגל, מתקשה וזאת בעיקר אצל מתבגרים ומבוגרים שרואים את עתידם לפניהם ומוטרדים מהעובדה כי אינם מצליחים להסתדר בלימודים, במקום העבודה, בחברה וכו' וקשה להאשימם בעצלנות. יש צורך להבין היכן טמון הקושי ולטפל בו בדרכים המתאימות.

הפרעת קשב וריכוז היא מצב נוירו-ביולוגי התפתחותי שבו קיימת ירידה בריכוז של דופמין במרווחים הבין-תאיים במבני המוח באונה המצחית הימנית ובקשריה הנוירונליים לסטריאטום. המודעות לקיומה של הפרעת קשב אכן עלתה בצורה משמעותית בשנים האחרונות ובעקבותיה חל גם זינוק בכמות המרשמים לטיפול תרופתי. קיימת קבוצת מבוגרים הלוקים בהפרעת קשב אשר תסמיניה "נסבלים", ובמסגרת שבה הם חיים ופועלים הם מצליחים "להסתדר" עם הקושי ולא מרגישים צורך בטיפול. גם במקרים הללו שמתאימים להגדרה "מקרים לא קשים", ייתכן שטיפול תרופתי או התנהגותי יוכלו להביא שינוי משמעותי בתפקוד. הדבר משול לצורך להרכיב משקפי ראייה: האדם שזקוק למשקפיים מצליח לראות אך אינו יודע שיוכל לראות הרבה יותר טוב עם משקפיים ואת זה הוא מבין רק לאחר שהוא מרכיב אותם.

השימוש בריטלין או בטיפול תרופתי אחר להפרעת קשב אינו מתאים לכל אחד. אנשים שאינם חיים עם קושי שמפריע בתפקוד היומיומי ומעוניינים לשפר יכולות והישגיים נקודתיים בלמידה, לרוב לא ישיגו את המטרה ויחושו התרוממות רוח שיכולה להיות מפורשת כשיפור בתסמינים אך אין כך הדבר.

אדם שאובחן כלוקה בהפרעת קשב והוחלט על כך שיחל טיפול תרופתי, מומלץ שייטול את טיפול ברוב שעות היממה. עם זאת לרוב המטופל מעדיף ליטול את הטיפול בשעות שבהן עליו להתאמץ יותר מבחינת חשיבה, ריכוז, לימוד וכו' או לטווח קצר מאוד לפני מאמץ מנטלי מרוכז.

הנקודה החשובה שעליה יש לתת את הדעת היא שאדם לא תמיד יודע שהוא יכול להיעזר בטיפול לטווח ארוך גם במסגרות שאינן מצריכות ממנו מאמץ גדול, כמו למשל לשחק עם ילדיו אחר הצהריים, לעזור להם בשיעורים, לבצע מטלות בבית בשעות מאוחרות יותר וכו'.

הטיפול בריטלין על נגזרותיו השונות (מטילפנידאט) הוכח כיעיל ובטוח לשימוש כבר בשנות הארבעים של המאה הקודמת. יותר מ-70 שנה החומר משווק ונעשו מאות מחקרים שהוכיחו את יעילותו ובטיחותו הן בילדים והן במבוגרים. הסיבה לכך שהחומר נחשב ל"סם" היא עקב האפשרות של שימוש לרעה בחומר ונטילתו לא בדרך המקובלת (פומית) אלא בדרכים אחרות השמורות לצורכי סמים. נטילה לא בדרך המותווית על ידי הרופא המטפל יכולה להביא להתפתחות של הסתמנות פסיכו-מוטורית שבהחלט אינה רצויה במקומותינו.

בהנחה שהכדור ניטל במינון שנרשם על ידי הרופא המטפל ובצורה פומית אין חשש מהתמכרות. כמו כן התרופה מופרשת מהגוף לאחר סיום פעילותה ואינה מצטברת ולכן קטן הסיכוי להיווצרות של תלות פיזית בתרופה. תתכן "תלות פסיכולוגית" לאור השפעתה המיטיבה של התרופה על המטופל.

כמו לכל תרופה, גם לריטלין תיתכנה תופעות לוואי שמשתנות ממטופל למטופל, לעתים הן אינן מופיעות כלל ולעתים הן בולטות מאוד ומקשות על המשך הטיפול.

לרוב תופעות הלוואי נחשבות "קלות", המטופל ברוב המקרים מצליח להתמודד עמן ללא צורך להפסיק את הטיפול אך אם הן מפריעות מאוד יש אפשרות להפחית מינון, לשנות לתכשיר אחר או להפסיק לגמרי את הטיפול בתכשירים שמכילים מטילפנידט ולעבור לטיפול בקבוצה אחרת של כדורים. ריטלין הוכחה במחקרים אחרונים כתרופה שאינה גורמת לאירועים קרדיו-וסקולריים ולכן מותרת לשימוש ללא התוויית נגד במבוגרים עם גורמי סיכון כרוניים למחלות קרדיו-וסקולריות או בכלל.

נכון לחשוב כי במינון גבוה יותר של התרופה, כאשר קיימת תופעות לוואי, ייתכן שתהיה החמרה בתופעות הלוואי, אך עם זאת יש לזכור שתופעות הלוואי מופיעות ברך כלל בימים הראשונים לטיפול עד שהגוף מסתגל לתרופה ואז הן נעלמות ואפשר אף להעלות מינון. לעתים זהו המינון הנמוך שגורם לתופעות לא נעימות והגדלת המינון יכולה להבין להיעלמותן של תופעות אלו.

שאלות שחוזרות על עצמן בקרב רופאים בשטח והתשובות להן:

 

 1. כיצד מתאימים מינון לצורך אבחון והאם יש בכלל הכרח בהתאמה כלשהי לצורך בדיקת TOVA או שאפשר לעשות זאת באמצעות 10 מ"ג ריטלין רגיל בלבד?

תשובה: אצל מבוגרים קשה להעריך את המינון על פי משקל, המינון של הריטלין בבדיקת TOVA הוא 20-10 מ"ג, יש להיזהר ממינון גבוה והופעה של תופעות לוואי כבר בבדיקה.

 1. טיטרציות- כיצד אפשר לדעת אם המינון שנוטל המטופל הוא המינון האופטימלי עבורו או שאפשר לשפר את תפקודיו? באילו מבחנים הכי כדאי להשתמש לשם הערכה כזו?

תשובה: הדרך הטובה ביותר לדעת אם הטיפול מתאים היא להבין מהמטופל אם הרגיש בשיפור או התגבר על אותן תלונות שהתלונן ואם הוא מסופק מתפקודו. מטופלים רבים מרגישים את הרגע שבו מתחיל הכדור להשפיע ומתי השפעה זו מסתיימת. במידת הצורך יש להעלות מינון.

 1. ריטלין מסוכן ללב: כביכול אין צורך יותר בא.ק.ג ובדיקות דם, עם זאת מומחים רבים עדיין שולחים לבצע בדיקות אלו. האם רופאי המשפחה מחויבים לשלוח?

תשובה: רופאי המשפחה אינם מחויבים לשלוח את המטופל לבדיקת א.ק.ג ובדיקות דם לפני התחלת הטיפול. העניין בגדר המלצה בלבד ונתון לשיקול דעתו של הרופא המטפל.

 1. האם יש CBT, קואצ'ינג שאליו אפשר להפנות דרך הקופה בצורה מסודרת? (למיטב ידיעתי אין, אך יש מגוון רחב של מאמנים ואיני יודע מי טוב או מתאים ואיך לבחור).

תשובה: הטיפול ההתנהגותי טרם הוכנס לקופות ואינו מסובסד בצורה כלשהי. קיימים מטפלים בעלי ניסיון שהרופאים שמאבחנים את המטופל שולחים אליהם לפי הצורך.

 1. האם אפשר לשלב ריטלין עם אלכוהול?

תשובה : נטילה של ריטלין יחד עם אלכוהול אינה מסוכנת. הבעיה היא שהשילוב של השניים יכול להשפיע זה על זה בצורה לא צפויה ולכן מומלץ להימנע משתיית אלכוהול לפחות בתחילת נטילת התרופה עד שברורה השפעת הריטלין על המטופל והמינון היעיל ביותר הושג.

6. לריטלין (בעיקר לקצר טווח) יש תופעות לוואי קשות.

תשובה : לא נכון, לרוב תופעות הלוואי אינן קשות, אלא מדובר בתופעות נסבלות שחולפות כעבור ימים אחדים.

.
7. מטופלים מבקשים ריטלין כי זה "באופנה " ולא כי הם בהכרח צריכים.

תשובה: ייתכן, יש לראיין היטב את המטופל ולהבין אם קיימת מצוקה ויש מקום לעזור לו.


8. מטופלים מבקשים ריטלין כי הם מעדיפים לא להתאמץ ולבחור ב"דרך הקלה".

תשובה : יכול להיות, כאשר מדובר במטופלים שאינם לוקים בהפרעת קשב שחושבים שכך יוכלו לקצר את הדרך להצלחה.


9. האם ריטלין גורם דיכאון?

תשובה: ריטלין יכול להביא לשינוי במצבי רוח. הוא עלול לגרום דכדוך ופחות דיכאון מג'ורי. במטופלים עם עבר של חרדה ודיכאון יש להיזהר עקב האפשרות של החמרת התסמינים במסגרת הטיפול בריטלין.

10. האם יש יותר או פחות תופעות לוואי עם ריטלין בהשוואה לקונצרטה והאם היעילות שונה?

תשובה: החומר בריטלין ובקונצרטה זהה (מטילפנידט). הופעה של תופעות לואי משתנה ממטופל למטופל ובכל מטופל תיתכן תגובה שונה לטיפול בתכשירים השונים.

11. האם יש אפקט ריבאונד בתכשירים ארוכי טווח כמו עם הריטלין הקצר?

תשובה: אפקט הריבאונד חלש וקצר יותר לאחר נטילת התכשירים ארוכי הטווח בהשוואה לתכשיר קצר הטווח.

12. קונצרטה וריטלין LA מתאימים לטיפול במבוגרים בגלל משך השפעתם?

תשובה : אי אפשר להכליל, לכל מטופל יש להתאים את משך הטיפול לפי הצורך שלו ואת המינון לפי התגובה שלו.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©