שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 164 > הקרנה פרופילקטית, במידה מתונה, לשד ללא הסרטן עשויה למנוע היווצרות סרטן שני
ינואר 2014 | גיליון מס' 164 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

הקרנה פרופילקטית, במידה מתונה, לשד ללא הסרטן עשויה למנוע היווצרות סרטן שני


Potential Reduction of Contralateral Second Breast-Cancer Risks by Prophylactic Mammary Irradiation: Validation in a Breast-Cancer-Prone Mouse Model

לנשים ששרדו לאחר טיפול לסרטן השד יש סיכון של אחת לשש לפתח סרטן בשד השני.
מחקר שבוצע בעכברים ומפורסם ב-PLOS ONE, מצא כי הסיכון הזה פוחת משמעותית תחת טיפול של הקרנות במינון נמוך לשד הבריא, במקביל להקרנת השד החולה.
אם טיפול זה יתאים לבני אדם, אפשר יהיה למנוע עשרות אלפי מקרים של סרטן בשד השני.
כיום עלו סיכויי ההישרדות מסרטן השד ל-77%. תרופות כגון Tamoxifen ו-Aromatase Inhibitors מפחיתות את הסיכון לתמותה, בעיקר בנשים בעלות גידולים חיוביים לקולטני אסטרוגן.
בשל הסיכון המוגבר לסרטן בשד השני, עוברות 10%-20% מהנשים כריתה מונעת של השד השני.
הרעיון להקרין שד למניעת גידול התקבל בעקבות תצפיות שהראו שבעת הקרנת השד, גם בשלושת הרביעים החופשיים מגידול הקרינה גרמה להרס תאים טרום סרטניים.
הקו המוביל את החוקרים היה לתת מינון קרינה כזה שיהרוס תאים טרום סרטניים, אך במקביל להימנע מהסיכון לסרטן כתוצאה מהקרינה.
ממצאי המחקר הראו שקרינה מונעת הפחיתה את הסיכון לסרטן בשד השני פי שלושה, נתון שמיתרגם ל-100,000 מקרים של סרטן שד שאפשר למנוע בארה"ב.
העכברים שטופלו במנות קרינה של 12 ו-Gy 16 נהנו מסיכון מופחת לסרטן בשד השני בפקטור של 2.2 (95% CI, 1.1-5.0) ו-3.1 (95% CI, 1.3-8.3) בהתאמה, בהשוואה לעכברים שנחשפו למנות קרינה נמוכות מאוד ולקבוצת בקרה שלא נחשפה לקרינה.
מסקנת החוקרים היא כי ייתכן שהטיפול יהיה יעיל בנשים עם גידולים חיוביים לקולטני אסטרוגן בשילוב עם תרופות כמו Tamoxifen ו-Aromatase Inhibitors או כטיפול יחיד בנשים עם גידולים ללא קולטני אסטרוגן.
החוקרים מתכננים מחקר המשך בעכברים שיבדוק אם טיפול זה יעיל גם בנשאיות המוטציות בגנים BRCA1 ו-BRCA2. 

www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0085795

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©