שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 179 > הסיכון בתרומת כליה
פברואר 2014 February | גיליון מס' 179 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מענה לרופא
הסיכון בתרומת כליה


ד"ר ניר לויתן

שאלה:
בחורה בת 22, בריאה, לומדת ריקוד, שוקלת לתרום כליה. מה ידוע על הפרוגנוזה של תורמת בגיל כה צעיר? האם הריונות עתידיים יהוו עומס רב מדי על כליה יחידה (חולמת על משפחה גדולה)? האם עיסוק בריקוד מקצועי מהווה התווית נגד יחסית עקב חשש מטראומה (כמו בספורטאים)?
תשובה:
אפשר לחלק את הסיכונים בתרומת כליה לאלו העלולים להיגרם מיד לאחר הניתוח ולאלו העלולים להתפתח לאחר שנים רבות. התמותה הניתוחית בקרב תורמי כליה נמוכה מאוד, והשרידות ארוכת הטווח לאחר תרומת כליה דומה לזו של האוכלוסייה הכללית.
לאחר תרומת כליה מתפתחת היפרטרופיה קומפנסטורית בכליה הנותרת, וה-GFR מגיע ל-80% ממה שהיה לפני הניתוח. במעקב ארוך טווח לאחר התרומה לא נמצאה הידרדרות ב-GFR.
באנליזה של כמה מחקרים שבדקו את לחץ הדם נמצאה עלייה של כ-5 ממ"כ, אך המידע בנושא זה מוגבל.
לא ברור אם קיים סיכון מוגבר להתפתחות מחלת עצם מטבולית בשל הירידה ב-GFR.
תורמי כליה ממוצא אפרו-אמריקאי או היספאני נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלת כליה כרונית, יתר לחץ דם וסוכרת.
יש מידע מועט על תוצאי היריון לאחר תרומת כליה. נראה ששכיחות סיבוכים מסוימים כמו אבדן עובר, סוכרת הריונית, יתר לחץ דם בהיריון ורעלת היריון, עולה בנשים לאחר תרומת כליה בהשוואה לנשים לפני תרומת כליה, אך כשמשווים בין הסיכון בקרב נשים לאחר תרומת כליה לבין הסיכון בקרב האוכלוסייה הכללית אין עלייה בסיכון. כותבי הסיכום ב-UpToDate ממליצים לסיים הריונות מתוכננים לפני תרומת הכליה. עם זאת, הם מוסיפים שאין לפסול תרומת כליה מאישה שטרם סיימה הריונות מתוכננים, אך יש לוודא שהאישה מודעת לסיכונים שהוזכרו לעיל.
בנוגע להתאמתם של העוסקים בספורט לתרום כליה נמצאה בסקירת הספרות המלצה להימנע מהרמת משאות כבדים ומעיסוק בספורט שיש בו מגע גופני אגרסיבי למשך שישה שבועות לאחר הניתוח לתרומת הכליה.
נמצאו אתרים רבים המיועדים לציבור הרחב, שבהם מומלץ לתורמי כליה להימנע מספורט שיש בו מגע גופני. אך לא נמצאה בסקירת הספרות התייחסות פרטנית לתרומת כליה באנשים העוסקים בריקוד. (ד"ר ניר לויתן)

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©