שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 179 > סימפטומים דיכאוניים, לחץ פסיכולוגי ורזרבה שחלתית - האםקיים קשר בין הזדקנותהשחלות לבין גורמים פיזיולוגיים?
פברואר 2014 February | גיליון מס' 179 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
בריאות האישה
סימפטומים דיכאוניים, לחץ פסיכולוגי ורזרבה שחלתית - האםקיים קשר בין הזדקנותהשחלות לבין גורמים פיזיולוגיים?


ד"ר שלומית ירון

מחקרים אחרונים העוסקים בדיכאון מצביעים על כך שדיכאון מג'ורי יכול להאיץ גיל ביולוגי ושקיים קשר בין דיכאון לבין הזדקנות התא. אבל לא ידוע אם דיכאון יכול להשפיע על מערכת הרבייה, קרי על הזדקנות השחלה.

נכון להיום ידוע ממחקר הHarvard Study Of Mood And Cycles- שנצפה קשר בין דיכאון לבין הזדקנות השחלות. מחקר זה הראה כי נשים עם היסטוריה של דיכאון מג'ורי, נכנסו לתקופה הפרה-מנאופוזלית מהר יותר מנשים ללא היסטוריה של דיכאון. יתרה מכך, נשים בעלות סימפטומים דיכאוניים קשים יותר (שהוערכו באמצעות DepressionScale) או נשים שקיבלו טיפול אנטי דיכאוני נכנסו לגיל הבלות מוקדם יותר מנשים ללא דיכאון.

דיווחים רבים בספרות מראים קשר בין דיכאון לבין לחץ נפשי. באוכלוסיות מסוימות גורמי סטרס יכולים להחמיר דיכאון, ודיכאון יכול להגביר לחץ נפשי (Vicious Cycle), ואנשים בדיכאון יכולים להיות רגישים יותר ללחץ נפשי, ואז כל מאורע, אפילו קטן, יכול להוות גורם דחק. נשים תופשות אירועים שונים בחיים כלחוצים. בדרך כלל נשים מדווחות על לחץ לפני הופעה של דיכאון, ולכן חשוב להבין את תפקיד הלחץ והשפעתו על הופעת דיכאון או על החמרת דיכאון ואת השפעתם על הזדקנות התא.

בספרות אפשר למצוא מחקרים שבדקו קשר בין דיכאון לבין תפקוד שחלתי באמצעות בדיקת רמת הורמוני מין כסמן לגיל השחלה (FSH, LH וכד'). רמת המרקרים הללו משתנה עם הגיל, ואינה משתנה באופן משמעותי עד שתפקוד השחלה ירוד, לכן המידע שמופק מבדיקות אלו מוגבל.

Antral Follicular Count) AFC) הוא מדד לא ישיר, המעריך את מספר ה-Primordial Follicles, שאותם אפשר לבדוק בעזרת סונר וגינאלי. AFC פרופורציונאלי לגיל המטופלת, מגיב לטיפולי פוריות והוא מדד טוב להערכת גיל הבלות, ובניגוד לרמת ההורמונים בדם, הוא נמצא ברמה קבועה לאורך המחזור החודשי.

מטרת המחקר של המאמר הנדון היא לבדוק אם דיכאון בלבד או דיכאון המלווה בלחץ פסיכולוגי משפיע על הזדקנות השחלה.

שאלות המחקר: האם רמת AFC תרד יותר בנשים המדווחות על דיכאון (כלומר יש קשר בין גיל ודיכאון)? האם רמת AFC תרד יותר בנשים המדווחות על לחץ פסיכולוגי ועל דיכאון (כלומר יש קשר בין גיל, דיכאון וסטרס)?

דיכאון הוערך באמצעות Depression Scale: CESD.

לחץ הוערך באמצעות Stress Scale: PSS.

העיבוד הסטטיסטי כלל בתוכו ערפלנים כמו מוצא, מצב סוציו-אקונומי, גיל של מחזור ראשון, שימוש בגלולות, הריונות, משקל ועישון.

אוכלוסיית המחקר: נשים בגיל 45-25, עם מחזור חודשי סדיר, עם רחם ושחלות, ממוצא מגוון.

לא נכללו במחקר: נשים עם מחלה קשה, נשים שהשתמשו בתרופות המשפיעות על המחזור החודשי בתקופה שקדמה למחקר, נשים הרות או מניקות, נשים הסובלות מהשמנת יתר או מהפרעה אנטומית המונעת צפייה בשחלה בבדיקת סונר ונשים עם ציסטות שחלתיות או עם גידולים אחרים בשחלות.

הנשים עברו בדיקת סונר וגינאלי.

סימפטומים דיכאוניים

כפי שצוין לעיל, הסימפטומים הדיכאוניים נבדקו באמצעות שימוש ב-CESD. זהו שאלון המורכב מעשרים שאלות הבודקות נוכחות של סימנים דיכאוניים בשבוע האחרון. כל שאלה מקבלת ניקוד בין 0 ל-3 נקודות, 0 מציין שהסימפטום כמעט אינו מופיע ו-3 שהסימפטום מופיע כל הזמן.

על פי תוצאות השאלון אפשר לקבוע אם הנבדקת סובלת מאפקט דיכאוני, מאפקט חיובי, מהפרעה סומאטית המלווה בירידה בפעילות או אם למטופלת יש קשיים בין אישיים.

לחץ פסיכולוגי

כפי שצוין לעיל, סימפטומים של לחץ פסיכולוגי נבדקו באמצעות שימוש ב-PSS. באמצעות שאלון זה הנשים העריכו איך לחץ נפשי השפיע על תפקודן היום-יומי בחודש האחרון. כל שאלה קיבלה ניקוד בין 0 ל-4 נקודות, 0 מציין אף פעם ו-4 לעתים קרובות. ככל שהציון גבוה יותר, האישה נתונה בלחץ רב יותר.

נתונים

במחקר נכללו 683 נשים פוסט-מנאופוזליות בגיל 45-25 ממוצא מגוון, לבנות, אפרו-אמריקאיות, לטיניות, סיניות ופיליפיניות.

67% מהנשים נטלו תכשיר הורמונאלי למניעת היריון.

41.9% ילדו בעבר.

6.6% מעשנות.

14.5% עישנו בעבר.

רוב הנשים סבלו מהשמנת יתר.

נשים שלא ענו על השאלון, הוצאו מהמחקר (157 נשים).

תוצאות

מטרת המחקר הייתה לבדוק אם דיכאון לבד או דיכאון ולחץ נפשי משפיעים על הזדקנות השחלה, המוערכת באמצעות המרקר AFC, המייצג רזרבה שחלתית. התוצאות מראות שבקרב נשים עם אפקט חיובי נמוך יש ירידה גדולה יותר ב-AFC, בהשוואה לנשים עם אפקט חיובי גבוה.

תוצאות המחקר הן:

• בנשים עם אפקט חיובי נמוך ומתח נפשי הייתה ירידה גדולה יותר ב-AFC

• בנשים עם אפקט חיובי נמוך ה-AFC ירד ב-0.990 פוליקולות בשנה

• בנשים עם אפקט חיובי גבוה ה-AFC ירד רק ב-0.773 פוליקולות בשנה

• בנשים עם אפקט חיובי נמוך תחת לחץ נפשי גבוה ה-AFC ירד ב-1.112 פוליקולות בשנה

• בנשים עם אפקט חיובי נמוך תחת לחץ נפשי בינוני ה-AFC ירד ב-0.920 פוליקולות בשנה

• בנשים עם אפקט חיובי נמוך וללא לחץ נפשי או עם לחץ נפשי קל ה-AFC ירד ב-0.747 פוליקולות בשנה.

כלומר בנשים עם אפקט חיובי נמוך ולחץ נפשי יש ירידה משמעותית ומואצת ב-AFC.

על סמך הנתונים הללו אפשר לומר שדיכאון מהווה גורם סיכון להזדקנות שחלתית, ואפקט חיובי גבוה מהווה גורם מגן, אם מופיעים בחיים סטרסוגניים שונים.

מצב נפשי יכול להשפיע על הזדקנות של השחלה בזמן פרה-מנאופוזאלי, ונראה שקיימת ירידה ברמת ה-AFC כאשר האישה נתונה תחת לחץ גבוה או אפקט חיובי נמוך.

הערות

• אפקט חיובי נמוך קשור גם לעלייה בתמותה כללית, לעלייה בהיארעות שבץ מוחי, לירידה בתפקוד אחרי אירוע לבבי וכד', ואילו אפקט חיובי גבוה קשור להטבה בריאותית

• נראה כי שימוש בגלולת מוריד גם כן AFC (ככל הנראה באמצעות עיכוב שלו).


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©