שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 179 > A randomised trial of genotype-guided dosing of warfarin
פברואר 2014 February | גיליון מס' 179 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
קרישה
A randomised trial of genotype-guided dosing of warfarin


ד"ר הדס לביא

רקע

קומדין יעיל בטיפול בבעיות טרומבואמבוליות, אך יש לו אינדקס תרפויטי צר מאוד. התנודתיות הגבוהה בערכיו מובילה לקואגולציה גבוהה או נמוכה מהרצוי. למצבים אלו סיבוכים מוכרים היכולים להוביל לפניה למיון, ואף לאשפוז.

ידוע על פולימורפיזם של שני גנים, שיחד עם גיל ושטח פני הגוף, אחראים לכ-50% מהשונות במינון הקומדין היומי הנדרש.

מחקר זה מראה שקביעת גנוטיפ מסייעת בקביעת מינון הקומדין הנדרש בעת התחלת טיפול בו.

שיטות

בוצע מחקר רנדומלי מבוקר עם סמיה בודדת בכמה מרכזים, שבדק אם טיפול בהתאם לפנוטיפ שנבדק יעיל יותר מטיפול סטנדרטי בקומדין. אחרי שהוחלט שמטופל זקוק לקומדין, בוצעה רנדומיזציה. בקבוצת האיזון על פי גנוטיפ בוצעה קביעת גנוטיפ אחרי הרנדומיזציה, ובקבוצת הביקורת קביעת הגנוטיפ בוצעה אחרי סיום המחקר. מינון הקומדין בקבוצת הגנוטיפ נקבע לפי אלגוריתם שהתחשב בפולימורפיזם שנמצא, ובקבוצת הביקורת מינון הקומדין נקבע בהתאם לפרוטוקול העמסה מקובל. אחרי שלושה ימים בוצעה בדיקת INR, והאיזון לאחר מכן בוצע בהתאם לפרקטיקה הנהוגה באזור. נערך מעקב של שלושה חודשים אחרי המשתתפים.

תוצאות

תוצאים ראשוניים: אחוז הזמן ש-INR היה בטווח תרפויטי
(INR=2-3) במהלך 12 השבועות שאחרי התחלת טיפול בקומדין.

תוצאים משניים: היארעות ערכי INR שווים ל-4 או גבוהים ממנו, שיעור הזמן ש-INR היה קטן מ-2, משך הזמן עד הגעה ל-INR בטווח תרפויטי ומשך ההגעה לערכי INR יציבים. נבדק גם שיעור אירועי דימום משמעותי ולא משמעותי ושיעורי אירועים טרומבואמבוליים.

במחקר נכללו 455 מטופלים, לבנים, רובם גברים ורובם סבלו מפרפור פרוזדורים. המטופלים עם טרומבואמבוליזם טופלו בהפרין או בקלקסן לפחות חמישה ימים אחרי ביצוע האבחנה. במחקר נכללו חולים שהתמידו בהשתתפותם לפחות 13 ימים אחרי התחלת טיפול בקומדין.

המטופלים בקבוצת הגנוטיפ היו מאוזנים 67.4% מהזמן, לעומת המטופלים בקבוצת הביקורת שהיו מאוזנים 60.3% מהזמן. הבדל זה היה מובהק סטטיסטית.

ההבדל בממוצע ערכי INR היה גבוה בתחילת הטיפול, וירד במהלך שלושת חודשי המעקב. קבוצת האיזון לפי גנוטיפ הייתה מאוזנת טוב יותר באופן מובהק בשבועות 8-1 אחרי התחלת הטיפול.

משך הזמן החציוני עד הגעה ל-INR טיפולי בקבוצת הגנוטיפ היה 21 ימים, לעומת 29 ימים בקבוצת הביקורת. הבדל זה היה מובהק סטטיסטית.

אחוז הזמן שבו INR היה גבוה מ-4 היה נמוך באופן מובהק בקבוצת הגנוטיפ.

דיון

מאמר זה הראה שמשך הזמן שלקח לחולים בקבוצת הגנוטיפ להגיע ל-INR טיפולי היה נמוך יותר והאיזון שלהם היה טוב יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. החיסרון העיקרי של מחקר זה הוא היעדר ההוכחה של תועלת קלינית: לא נמצא הבדל משמעותי באירועי דמם וטרומבואמבוליזם.

כמה תרופות נוגדות קרישה חדשות השתלבו כטיפול אנטי קואגולנטי במקום קומדין. עם זאת עדיין קומדין היא התרופה היחידה שיש לה תרופת נגד ואפשר לסתור את פעילותה בקלות יחסית. נוסף על כך, בחלק מהמקרים קומדין מהווה חלופה טיפולית יחידה (מסתם מכני לדוגמה), ולכן יש חשיבות לאמצעים שיעזרו לייעל את הטיפול ואת האיזון של המטופלים בקומדין.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©