שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 201 > נמצא קשר בין צריכת משקאות ממותקים והזדקנות תאית ללא קשר להשמנה
אוקטובר 2014 | גיליון מס' 201 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

נמצא קשר בין צריכת משקאות ממותקים והזדקנות תאית ללא קשר להשמנה


Soda and Cell Aging: Associations Between Sugar-Sweetened Beverage Consumption and Leukocyte Telomere Length in Healthy Adults From the National Health and Nutrition Examination Surveys

צריכת משקאות ממותקים מוגזים עלולה לגרום למחלות ללא קשר להשמנה, כך לפי מחקר חדש.

החוקרים גילו כי הטלומרים - יחידות DNA בעלות תפקיד מגן, אשר נמצאות בקצה הכרומוזום - קצרים יותר בתאי דם לבנים של נחקרים שצרכו משקאות ממותקים מוגזים בכמות רבה יותר.

(b = –0.010; 95% [CI] = −0.020, −0.001; P = .04).

אורך הטלומרים בתאי דם לבנים, שבהם קל יותר לבצע את המדידה, נמצא בעבר קשור בתוחלת החיים בבני אדם. טלומרים קצרים קשורים בהתפתחות מחלות כרוניות של הזקנה, כולל מחלת לב, סוכרת ומספר סוגי סרטן. כמו כן קיצור טלומרים קשור בנזק חמצוני לרקמות, בדלקת ובעמידות לאינסולין. קיצור הטלומרים מתחיל הרבה לפני הופעת המחלות.

מדובר במחקר ראשון המראה כי צריכת משקאות ממותקים מוגזים קשורה בטלומרים קצרים, ללא קשר לגיל, גזע ומצב הכנסה והשכלה. ייתכן שהטלומרים מתחילים להתקצר כבר בילדים שצורכים משקאות ממותקים.

המחקר כלל 5,309 מבוגרים אמריקאים בני 65-20 ללא רקע של מחלות קרדיו-וסקולריות או סוכרת. הרכב התזונה נמדד על ידי שאלונים שחולקו לגבי 24 השעות האחרונות.

הנחקרים צרכו בממוצע 12 אונקיות משקה ממותק ביום.

צריכת מיץ תפוזים המכיל 100% פרי הייתה קשורה באופן גבולי בטלומרים ארוכים יותר.

(b = 0.016; 95% CI = −0.000, 0.033; P = .05).

לא נמצא קשר בין צריכת משקאות דיאטטיים ואורך הטלומרים.

החישוב הוא כי צריכה יומית של 20 אונקיות משקה מוגז ממותק קשורה בתוספת 4.6 שנים לגיל הביולוגי. מדובר בהשפעה דומה לנזק שגורמות סיגריות והפוכה מהשפעת פעילות גופנית קבועה.

בסקר שנערך באוכלוסייה הכללית 21% דיווחו על צריכה יומית של לפחות 20 אונקיות משקה ממותק ביום.

החוקרים מציינים כי נערכה השוואה בין אורך הטלומרים לפי צריכת משקאות נקודתית בזמן המחקר. החוקרים מובילים כעת מחקר חדש שבו ייערך מעקב במשך שבועות לבחינת ההשפעה המצטברת של צריכת משקאות ממותקים על תהליך ההזדקנות.

בשורה התחתונה: הוכחה נוספת, מכיוון חדש, לנזק הנגרם ממשקאות ממותקים. 

http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2014.302151

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©