שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 203 > מוות פתאומי עלול להיגרם מנטילה בו-זמנית של ARB's/ACEi והאנטיביוטיקה TMP-SMX
נובמבר 2014 | גיליון מס' 203 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

מוות פתאומי עלול להיגרם מנטילה בו-זמנית של ARB's/ACEi והאנטיביוטיקה TMP-SMX


Co-trimoxazole and Sudden Death In Patients Receiving Inhibitors of Renin-angiotensin System: Population Based Study

מחקר מסוג case-control המתפרסם ב-BMJ מצא עלייה בסיכון למוות פתאומי בקרב מטופלים מבוגרים הנוטלים תרופות מסוג angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitors או angiotensin receptor blockers (ARBs), בשילוב עם האנטיביוטיקה trimethoprim-sulfamethoxazole (TMP-SMX).

החוקרים השוו בין 1,027 מקרי תמותה שאירעו תוך 7 ימים מנטילת אנטיביוטיקה לזיהום בדרכי השתן (כולל TMP-SMX ,amoxicillin, ciprofloxacin או nitrofurantoin) ל-3,733 מקרי ביקורת שקיבלו אף הם טיפול אנטיביוטי ללא מקרי תמותה.

בהשוואה ל-amoxicillin, נמצא כי TMP-SMX קשורה לעלייה משמעותית בסיכון למוות פתאומי תוך 7 ימים מהטיפול (odds ratio, 1.38, 95% CI 1.09-1.76), נתון המתאים לכ-3 מקרי מוות פתאומי ל-1,000 מרשמים של TMP-SMX בתוך שבועיים מהמרשם, לעומת מקרה אחד ל- 1,000 מרשמים של amoxicillin.

גם ciprofloxacin הידועה כמאריכת מקטע QT הייתה קשורה בעלייה בסיכון למוות פתאומי.

(odds ratio 1.29, 1.03-1.62), אולם nitrofurantoin ו-norfloxacin לא נמצאו מגבירות סיכון.

החוקרים משערים כי הסיכון המוגבר לתמותה נובע מהסיכון המוגבר להפרעות קצב בשל היפרקלמיה, הנגרמת על ידי trimethoprim, אולם ציינו כי לא הייתה להם גישה לרמות האשלגן או הקראטינין של הנחקרים.

בשורה התחתונה: אולי כדאי לשקול חלופה כמו צפלוספורינים או מקרודנטין בקשישים עם זיהום בשתן. 

http://www.bmj.com/content/349/bmj.g6196

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©