שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 206 > שימוש באנטיביוטיקה בהיריון עשוי להגביר את סיכוי היילוד לפתח השמנה
נובמבר, 2014 | גיליון מס' 206 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

שימוש באנטיביוטיקה בהיריון עשוי להגביר את סיכוי היילוד לפתח השמנה


Prenatal exposure to antibiotics, cesarean section and risk of childhood obesity

מחקר מאוניברסיטת קולומביה מצא כי תינוקות שנחשפו לאנטיביוטיקה במהלך השליש השני או השלישי להיריון היו בסיכון מוגבר להשמנת יתר בגיל 7. גם ילדים שנולדו בניתוח קיסרי, אלקטיבי או דחוף, נמצאו בסיכון מוגבר להשמנה.

מחקרי עבר הראו כי נטילת אנטיביוטיקה מוקדם במהלך החיים קשורה בסיכון מוגבר להשמנה בילדות, אך זהו המחקר הראשון שמראה קשר בין השמנת ילדים ונטילת אנטיביוטיקה עוד במהלך ההיריון.

החוקרים עקבו אחר 436 אמהות בריאות ולא מעשנות וילדיהן, עד הגיע הילדים לגיל 7 שנים.

16% מהאמהות טופלו באנטיביוטיקה בשליש השני או השלישי של ההיריון. ילדים שנחשפו לאנטיביוטיקה במסגרת זמן זו היו בסיכון מוגבר ב-84% לפתח השמנת יתר, בהשוואה לילדים שלא נחשפו לטיפול אנטיביוטי בהיריון.

אנטיביוטיקה משפיעה על מיקרוביום האם ועשויה להגיע למחזור הדם של העובר דרך השלייה.

כיום ידוע כי למיקרוביום המעי שלנו יש השפעה על הנטייה להשמנת יתר. השערת החוקרים היא כי שיבוש בהעברה התקינה של חיידקי המעי מהאם לעובר מביא לסיכון מוגבר להשמנת יתר בילדים.

החוקרים קוראים למחקרי עוקבה פרוספקטיביים שיאשרו את הממצאים, וממליצים להמשיך טיפול אנטיביוטי בהיריון במקרים הנחוצים רפואית, אך לשים לב למקרים שבהם התרופות נרשמות ללא צורך ממשי.

ללא קשר לנטילת אנטיביוטיקה, גם לידה בניתוח קיסרי, אלקטיבי או דחוף, מגבירה את הסיכון להשמנת יתר בילדים ב-46% לעומת ילדים שנולדו בלידה נרתיקית. 

זאת כנראה מאחר שבניתוח קיסרי מופחתת ההעברה התקינה של חיידקים מהאם לתינוק ומופרע מאזן החיידקים של הילד.

החוקרים מציעים לשקול שנית כאשר ניתוח קיסרי אינו מחויב המציאות, ולחקור האם כדאי לספק פרוביוטיקה ליילודים לאחר ניתוח קיסרי.

בשורה התחתונה: אנטיביוטיקה בהיריון ולידה בניתוח קיסרי משפיעים על המיקרוביום וגורמות כנראה השמנת ילדים. 

http://www.nature.com/ijo/journal/vaop/ncurrent/full/ijo2014180a.html

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©