שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 220 > מחקר מצא קשר בין סרטן שזה עתה אובחן לבין סיכון לשבץ מוחי
מרץ, 2015 | גיליון מס' 220 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

מחקר מצא קשר בין סרטן שזה עתה אובחן לבין סיכון לשבץ מוחי


Association Between Incident Cancer and Subsequent Stroke

מחקר המפורסם ב- Annals of Neurology מצא לחולי סרטן מסוגים שונים סיכון מוגבר לשבץ מוחי ב- 3 החודשים הראשונים לאחר אבחנת הסרטן.

327,389 איש בני 66 ומעלה, שאובחנו לאחרונה עם סרטן שד, מעי וחלחולת, ריאה, לבלב או ערמונית, הותאמו מבחינת גיל, מין, גזע, רקע של יתר לחץ דם או פרפור עליות, לקבוצת ביקורת של אנשים ללא סרטן.

לאחר 3 חודשים, השיעור המצטבר של שבץ איסכמי או המורגי היה גבוה משמעותית בקרב חולי סרטן לעומת קבוצת הביקורת. בקרב חולי ריאה 5.1% מול 1.2%, בחולי לבלב 3.4% מול 1.3%, בסרטן המעי והחלחולת 3.3% לעומת 1.3% ובסרטן שד 1.5% מול 1.1%.

לא נמצאה עלייה בשכיחות שבץ בקרב חולי סרטן הערמונית.

לאחר 3 החודשים הראשונים מאבחנת הסרטן, הסיכון המוגבר לשבץ מוחי הלך ופחת בהדרגה.

בין המנגנונים האפשריים שהעלו החוקרים כהסבר לעלייה בשיעור שבץ: קרישיות יתר שנגרמת ממחלת הסרטן, מאנדוקרדיטיס טרומבוטית, הקשורה בסרטן ולא בחיידק ויוצרת תסחיפים מוחיים, קריש פרָדוֹקְסלי מקריש ורידי הקשור בסרטן, בשל הפרעת קרישה הקשורה בסרטן וגורמת לשבץ המורגי וכן סיבוך של טיפולים בסרטן.

בין הערבלנים האפשריים במחקר, ייתכן כי קיימת אבחנה שגויה של גרורות מוחיות או פרכוסים כשבץ בחולים בעלי חסר נוירולוגי ממוקד, אולם נראה, כי זה אינו מצב נפוץ מאחר שרוב החולים עוברים הדמיה מוחית.

בשורה התחתונה: במספר סוגי סרטן סיכון מוגבר לשבץ מוחי בסמוך לאבחנת הסרטן. 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ana.24325/abstract;jsessionid=74E8F753EBFB90B598D1058380427E37.f03t01

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©