שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 251 > למחלת כבד שומני ולהצטלקות בכבד יש רכיב תורשתי משמעותי
אוקטובר, 2015 | גיליון מס' 251 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

למחלת כבד שומני ולהצטלקות בכבד יש רכיב תורשתי משמעותי


Heritability of Hepatic Fibrosis and Steatosis Based on a Prospective Twin Study

חוקרים מארה"ב מצאו, כי פיברוזיס כבדי שקורה בהצטלקות הכבד ועלול לגרום לאי ספיקה כבדית ולשחמת וסרטן במקרים חמורים, הינו תוצאה של גורמים גנטיים, במידה דומה להיותו נגרם מגורמים סביבתיים. המחקר מתפרסם בכתב העת Gastroenterology .

הגורמים הידועים לפיברוזיס כבדי הינם זיהומים בצהבת C, התמכרות לאלכוהול, תזונה לקויה והשמנת יתר ו- nonalcoholic steatohepatitis .

עם זאת, גילו החוקרים כעת כי לפיברוזיס וסטאטוזיס כבדי יש גורמים גנטיים האחראים לכ- 50% מהמקרים, כך שהמטען הגנטי משפיע יותר מרמת ה- BMI .

החוקרים בדקו 60 זוגות תאומים. 42 מהם היו מונוזיגוטיים או זהים. 18 היו דיזיגוטיים.

בעזרת 2 טכניקות MRI שמכמתות את תכולת השומן בכבד ואת קשיון הכבד כמדד לפיברוזיס, גילו החוקרים כי ל- 26 מ-120 המשתתפים היתה מחלת nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) , שיכולה להיות סמן להתפתחות מחלה חמורה יותר. סטאטוזיס ופיברוזיס כבדי היו באופן משמעותי תואמות בין תאומים מונוזיגוטיים, אך לא בין דיזיגוטיים.

הממצאים עשויים להוביל לחיפוש טיפולים גנטיים אפשריים לשחמת.

החוקרים מתכננים להרחיב את המחקר ולברר מה תפקיד המיקרוביום, שגם הוא מועבר במידה מסוימת באופן תורשתי בהתפתחות שחמת. 

בשורה התחתונה: לא רק הסביבה משפיעה על הסיכון לפיברוזיס ושחמת כבדית. גם כאן הגנטיקה משמעותית.

http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(15)01179-8/abstract?referrer=http%3A%2F%2Fwww.sciencedaily.com%2Freleases%2F2015%2F10%2F151001165027.htm


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©