שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 264 > גילוי חדש פותח צוהר למציאת תרופה ל-ALS. גושי חלבון המזוהים עם המחלה יהוו יעד טיפולי
ינואר, 2016 | גיליון מס' 264 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

גילוי חדש פותח צוהר למציאת תרופה ל-ALS. גושי חלבון המזוהים עם המחלה יהוו יעד טיפולי


Nonnative SOD1 trimer is toxic to motor neurons in a model of amyotrophic lateral sclerosis

לראשונה זיהו מדענים מאוניברסיטת צפון קרוליינה צברי חלבון רעילים, הקשורים במקרים רבים במחלת ה- ( ALS) amyotrophic lateral sclerosis . ייתכן שמדובר בצעד ראשון חשוב ביותר בדרך למציאת תרופה שתעצור את התקדמות המחלה.

המחקר שופך אור על המקור לתמותת תאי עצב מוטוריים במחלה, שגורמת לשיתוק הדרגתי, כולל אובדן יכולת התזוזה, הדיבור, הבליעה והנשימה ולתמותה מוקדמת.

המחקר מתבסס על חלק ממקרי ה- ALS - כ- 1-2 אחוז מהחולים שקשורים בשונות בחלבון ה- SOD1 Cu,Zn superoxide dismutase) ). הקשר בין חלבון זה למחלה נתגלה בשנת 1993.

אולם גם באנשים ללא מוטציה בגן ה- SOD1 הוכח שהחלבון יוצר צברים רעילים.

מדובר בצברי חלבון של שלושה המכונים טרימר ( ( trimer , שמסוגלים להרוג תאים דמויי תאי נוירון מוטורי, המגודלים במעבדה.

לדעת החוקרים חלק ממה שגורם לרעילות הגבוהה של צברי החלבון היא האי יציבות שלהם. תכונה זו מאפשרת להם להגיב לחלקי תא שבאופן רגיל אין להם השפעה עליהם.

כעת סבורים החוקרים, כי כשאנו יודעים כיצד נראים הטרימרים הללו נראים, ניתן יהיה לתכנן תרופות שיעצרו את היווצרותם, או ילכדו אותם לפני שיגרמו נזק.

במשך שנתיים פיתחו החוקרים אלגוריתם לקביעת מבנה הטרימרים.

לאחר מכן במשך מספר שנים פיתחו החוקרים שיטות לבחינת השפעת הטרימרים על תאים דמויי תאי עצב מוטוריים שגודלו במעבדה.

התוצאות היו חד משמעיות: חלבוני SOD1 שהיו מצויים בצברים בצורת טרימרים היו קטלניים לתאים דמויי תאי עצב מוטוריים, בעוד שחלבוני SOD1 שלא היו בצברים לא פגעו בתאי העצב.

תוצאות המחקר עשויות לסייע במציאת טיפול למחלות נוירודגנרטיביות נוספות כגון אלצהיימר ופרקינסון, שחולקות מאפיינים דומים עם מחלת ה- ALS .

בשורה התחתונה: התקדמות חשובה במחקר מחלת ה- ALS. 

http://www.pnas.org/content/early/2015/12/29/1516725113

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©