שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 185 > הידרדניטיס סופורטיבה: הימצאות ותת-אבחון
נובמבר 2016 | גיליון מס' 185 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
עור
הידרדניטיס סופורטיבה: הימצאות ותת-אבחון


פרופ’ ארנון כהן

מנהל מחלקת מדידת איכות ומחקר, שירותי בריאות כללית

 

מבוא

הידרדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativa - HS) היא מחלת עור דלקתית כרונית המאופיינת בהופעה של נגעים דלקתיים, עמוקים וכואבים באזורי העור המכילים בלוטות זיעה אפוקריניות, כגון בתי שחי, מפשעות ואיברי מין. הנגעים האופייניים ל-HS הם קשריות דלקתיות ואבצסים, אשר ללא טיפול מתאים ועם התקדמות המחלה עשויים להפוך לסינוסים ופיסטולות המפרישים מוגלה. במקרים קשים של HS מופיעות צלקות פיברוטיות והיפרטרופיות בעלות פוטנציאל לפגיעה בטווח התנועה של גפיים בסמיכות לאזור הפגוע.1 המחלה מופיעה לרוב לאחר גיל הבגרות, וטווח הגילים שבוHS מופיעה לראשונה הוא בין העשור השני לעשור שלישי לחיים בחלק גדול מהחולים. הופעת המחלה נדירה יחסית בילדים ובגילאי 50 ומעלה.1 HSשכיחה יותר בנשים מאשר בגברים. קיימים שלושה קריטריונים להגדרת HS:

  1. נגעים אופייניים. דוגמאות: נודולים אינפלמטוריים עמוקים, אבצסים, סינוסים מפרישי מוגלה, פסאודו-קומדונים כפולים וצלקות.
  2. מיקום אופייני של הנגעים. בתי שחי, מפשעות, קפלי החזה, ישבנים, אזור הפרינאום והאזור הפרי-אנאלי.
  3. כרוניות והישנות של הנגעים.1

מקובל לקבוע כי השכיחות של HS באוכלוסייה הכללית היא 1%, אולם אפשר למצוא בספרות טווח רחב של שכיחות המחלה - בין 0.053% לכ-4%. המחקרים שבהם נבדקה ההימצאות של HS נבדלים ביניהם בפרמטרים רבים כגון מאפיינים דמוגרפיים של אוכלוסיית המחקר, גודל המדגם, המתודולוגיה שבה נעשה שימוש (הערכה קלינית או שאלוני דיווח עצמי) ושיטת המחקר (מחקר פרוספקטיבי או מחקר רטרוספקטיבי).

אנליזה רטרוספקטיבית אשר נערכה בארצות הברית ב-2007, על מסד נתונים של ביטוחי בריאות ביותר מ-15 מיליון איש, הדגימה כי ההימצאות שלHS בארצות הברית היא 0.053%. באנליזה נכללו חולים בעלי אבחנה מתועדת של HS בתיקם האישי. במחקר זה גם נמצא, בהתאם לידוע בספרות, כי ההימצאות של HS בנשים בארצות הברית גבוהה פי 3 כמעט מאשר בגברים (0.075% ו-0.029% בהתאמה). HS שכיחה בייחוד בחולים בגילאי 44-18 (0.086%).2 אחד החסרונות של מחקר זה הוא שלא בוצע תיקוף של האבחנה של HS, ייתכן שקיימת הטיה כתוצאה מהעובדה שמדובר בנתונים שמקורם בתביעות המתקבלות מביטוחי בריאות. מחקר אחר, אשר התפרסם לאחרונה, גם הוא בארצות הברית, גילה שכיחות HS של 0.13% באוכלוסייה הכללית של מחוז Olmsted במינסוטה. בניגוד למחקר הקודם, החוקרים במחקר זה עברו על כל תיקי החולים ותיקפו את האבחנה לפי הקריטריונים של HS שנקבעו על ידם: נוכחות של נגעים האופייניים ל-HS במשך יותר מ-6 חודשים מהופעת הסימפטום הראשון, הופעת נגעים משני צידי הגוף, לאורך קו החלב, באזור הפרי-אנאלי או באזור הפרינאום.3

בשנת 1996 התפרסם מחקר שנערך על ידי פרופ’ גרגור יימק וחבריו מדנמרק.4 המחקר בדק הימצאות של HS בשתי קבוצות שונות: האחת, כללה 793 אנשים אשר זומנו באופן אקראי לבדיקה רפואית. 599 מתוכם (75.5%) נבדקו בבדיקה גופנית על ידי רופא. מתוכם, 3 גברים ו-3 נשים אובחנו כחולי HS, דבר המצביע על שכיחות בשיעור 1% בקרב האוכלוסייה הכללית של דנמרק. הקבוצה השנייה שכללה 507 איש שביקרו באופן עוקב במרפאה מקומית לסריקה של מחלות מין. באופן יוצא דופן הייתה ההימצאות הנקודתית של HS באוכלוסייה זו 4.1%. החוקרים הסבירו כי ייתכן שהסיבה להבדלים אלה נובעת מגילם הצעיר של המשתתפים בקבוצה השנייה (גילם הממוצע היה נמוך ב-10 שנים לפחות מממוצע הגיל באוכלוסייה הכללית) וכן ממקור האוכלוסייה - מדובר באנשים שהגיעו לבדיקה במרפאת עור. העובדה כי HS באה לידי ביטוי גם במפשעה ובאיברי המין יכלה ליצור הטיה בקבוצה זו, שמקורה במרפאה הסורקת עבור מחלות מין. לעומת זאת, במחקר אחר שנערך אף הוא בדנמרק, נבדקה ההימצאות של HSבאוכלוסייה הכללית. המחקר נערך בקרב 16,404 משתתפים בני 89-30 והסתמך על שאלון דיווח עצמי שכלל 2 שאלות: הראשונה התייחסה להופעת נגעים בחצי השנה האחרונה, והשנייה התייחסה למיקום הנגעים ולמספרם. במחקר זה נמצאה HS בקרב 2.1% באוכלוסייה הכללית בדנמרק. החיסרון של המחקר הוא התבססותו על דיווח עצמי. בהיעדר אימות אבחנה על ידי רופא עור, אין לשלול את האפשרות, שלפיה חלק מן השאלונים חיוביים באופן שגוי.5 שימוש בשיטה דומה נעשה בצרפת, במדגם של 6,8877 אנשים. ממחקר זה עולה כי הימצאות HS באוכלוסייה הכללית של צרפת היא 0.97%.6 אפשר אם כן לראות כי הדיווחים בספרות אינם עקביים ומושפעים רבות מגורמים שונים. לנוכח טווח ההימצאות הרחב המדווח בספרות, אין ספק כי נדרשים מחקרים אפידמיולוגיים נוספים כדי להבין את השכיחות המדויקת של המחלה בעולם ובישראל.

בארצות הברית נתוני הימצאות המחלה הנמוכים מגדירים את מחלת HS כמחלת יתום (Orphan disease). גם אם HS תיוותר מוגדרת כמחלת יתום, לנוכח שכיחויות גבוהות המתוארות באירופה וגם אם לאו, אין ספק כי המחלה ראויה בהחלט לתשומת לב רבה יותר.

עניין חשוב לא פחות הוא תת-האבחון של HS. בראש ובראשונה המחלה איננה מוכרת דיה וקיימת חשיבות רבה להעלאת המודעות למחלה זו.7 חולים  הסובלים ממחלה בדרגת חומרה בינונית עד קשה נמצאים לרוב תחת מעקב רפואי. חלק מן החולים מטופלים על ידי רופאי משפחה ואחרים - על ידי כירורגים. מפאת אופי המחלה לא מן הנמנע כי יש נשים עם HS המטופלות על ידי גינקולוגים ויש חולים ב-HS המטופלים על ידי גסטרואנטרולוגים. חלק מן החולים מופנים גם לאימונולוגים, זיהומולוגים, אורולוגים ופרוקטולוגים.7

ייתכן שישנם חולי HS שדרגת מחלתם קלה והם אינם מודעים לעצם העובדה שיש להם HS. מחלה בדרגה קלה יכולה לבוא לידי ביטוי בנודולים או אבצסים בודדים בלבד, המופיעים ונעלמים ספונטנית ולסירוגין. אולם כיוון של-HS תחלואה נלווית לא מועטה, חשוב כי גם חולים בעלי מחלה קלה יהיו תחת מעקב רפואי. אם נוסיף לכך את העובדה כי לעתים קרובות HS מאובחנת בשגגה כזיהום, פוליקוליטיס, אבצסים חוזרים ועוד - נראה כי קיים עיכוב גדול בקבלת האבחנה של HS.8 מחקר שהתפרסם לאחרונה תיאר עיכוב של 7.2 שנים מרגע הופעת הסימפטומים הראשונים של HS עד לקבלת האבחנה של HS. המחקר הראה כי חולה HS מבקר בממוצע אצל 3.9 רופאים טרם קבלת האבחנה המדויקת. לשם ההשוואה, אותו מחקר מצא כי חולי פסוריאזיס מבקרים אצל 1.5 רופאים בממוצע טרם קבלת האבחנה, ושהזמן הממוצע מרגע הופעת הסימפטום הראשון של פסוריאזיס עד לקבלת האבחנה הוא 1.6 שנים בלבד.8 חלק מן החולים ב-HS בדרגה קלה עלולים לפתח מחלה פרוגרסיבית. מסיבה זו קיימת חשיבות רבה לאבחון נכון של HSבשלב מוקדם ככל האפשר, כדי לוודא כי החולה יקבל טיפול הולם. העובדה כי המחלה איננה מוכרת יוצרת נטל רב על החולים, מלבד הנטל הנובע מהמחלה עצמה. חלק מן החולים מטופל שנים רבות על ידי רופאים מתחומים שונים ללא קבלת אבחנה של HS.

סיכום

HS היא מחלת עור קשה וכרונית, אשר אינה מוכרת דיה על ידי רופאים. ייתכן שהשכיחות של HS היא אפילו 1% באוכלוסייה הכללית, אך זו משתנה בהתאם למאפיינים הדמוגרפיים של האוכלוסייה ולשיטת המחקר. לא מן הנמנע כי תת-האבחון של HS משפיע על המחקרים האפידמיולוגיים שנערכו לבדיקת הימצאות המחלה אשר התבססו על מאגרי מידע. אין ספק כי קיימת חשיבות רבה בהעלאת המודעות ל-HS וכן בקבלת אבחנה מדויקת ובאופן מוקדם ככל האפשר.

 

References

1. Jemec GBE. Hidradenitis Suppurativa. N Engl J Med. 2012; 366:158-64

2. Cosmatos IM, Weinstein A, Montgomery R, et al. Analysis of patient claims data to determine the prevalence of hidradenitis suppurativa in the United States. Journal of the American Academy of Dermatology. 2013; 68(3):412-419.

3. Shahi VA, Vazquez A, Weaver BG, et al. Prevalence of hidradenitis suppurativa: A population-based study in Olmsted County, Minnesota. Dermatology. 2014; 229(2):154-158.

4. Jemec GB, Heidenheim M, Nielsen NH. The prevalence of hidradenitis suppurativa and its potential precursor lesions. Journal of the American Academy of Dermatology. 1996; 35:191-194.

5. Vinding GRM, Zarchi IM, Ibler K, et al. The prevalence of inverse recurrent suppuration: A population-based study of possible hidradenitis suppurativa. British Journal of Dermatology. 2014;170(4):884-889.

6. Revuz JE, Canoui-Poitrine F, Wolkenstein P, et al. Prevalence and factors associated with hidradenitis suppurativa: results from two case-control studies. Journal of the American Academy of Dermatology. 2008; 59(4):596-601.

7. Dufour DN, Emtestam L, Jemec GB. Hidradenitis suppurativa: a common and burdensome, yet under-recognized, inflammatory skin disease. Postgrad Med J. 2014; 90(1062):216- 221.

8. Saunte DM, Boer J, Stratigos A et al., Diagnostic Delay in Hidradenitis Suppurativa is a Global Problem. British Journal of Dermatology. 2015. doi: 10.1111/bjd.14038. [Epub ahead of print]


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©