שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
לקביעת פגישה וירטואלית עם נציג, לחצו כאן
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 185 > עוד פנינים קליניות ברפואת ילדים
נובמבר 2016 | גיליון מס' 185 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
ילדים
עוד פנינים קליניות ברפואת ילדים


פרופ’ יעקב אורקין

מרכז פריבס לחינוך רפואי, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

את ספרי הרפואה כותבים בעיקר רופאי בתי החולים. הם גם מבצעים את רוב המחקר ברפואת ילדים. במשך השנים אספתי עצות מרופאי קהילה הנה כמה מהן לשימושכם.

 1. הקדישו תשומת לב וחשיבות לחששות של ההורים והאמינו למה שהם מספרים. נדיר שהורה “יפברק” מצב קליני. מסיבה זאת אני תמיד שולח לבדיקת שמיעה ילד שהוריו חושבים שאולי הוא לא שומע טוב או לבדיקת עיניים ילד שהוריו חושבים שמידי פעם הוא פוזל.
 2. תקשורת היא כלי העבודה החשוב ביותר של הרופא בקהילה. בעזרת הסיפור הקליני תוכלו לצמצם את האבחנה המבדלת, ובעזרת תקשורת אפשר לעשות פלאים בהיענות לטיפול. אחת המכשלות בתחום התקשורת הוא שימוש במילים בעלות משמעות שונה לדובר ולשומע. לדוגמה, המילה סחרחורת מבטאת לעתים חולשה, לעתים כאב ראש ולעתים עייפות. דוגמה אחרת: הורים לא מבינים את משמעות הביטוי קוצר נשימה. מצאתי שקל להם להבין כשאני מסביר שקוצר נשימה הוא מצב שבו אדם במנוחה נראה נושם כאילו הוא רץ.
 3. כשלילד יש קוצר נשימה או שיעול אני שואל אם מישהו מבני הבית מעשן. זאת הזדמנות פז להציע להורה לשקול גמילה מעישון. אני לא מוותר להורים הטוענים שהם מעשנים רק מחוץ לבית. אני מתעד את ההמלצה וחוזר עליה בביקורים הבאים.
 4. התרופות בשימוש הרב ביותר בגיל הילדות הן אלה המיועדות להורדת חום. חשוב לספר להורים שאין הכרח להוריד חום שאינו מאוד גבוה ויש לוודא שהמינון ומרווחי הזמן בין המנות נכונים. כך נבדוק את הטענה שהחום לא יורד למרות טיפול. לנושא מניין ימי החום, מי שהחל מחלה עם חום ביום שלישי בלילה והגיע לרופא ביום חמישי בבוקר יש לו חום כיממה וחצי ולא שלושה ימים כפי שחלק מההורים סופרים.
 5. הורים רבים ישמחו לשמוע שלילדם יש סימני הצטננות, ללא סימנים למחלה חמורה יותר, ויצאו מרוצים מהביקור גם ללא מרשם או פתקי בדיקות. גם לרופאים לוקח זמן להבין זאת.
 6. סימני שתן ורוד על החיתול של תינוק הם ברוב המקרים עדות לגבישי אורט. בתינוקות בנות ייתכן לאחר הלידה דימום נרתיקי קל דמוי מיני-מחזור.
 7. זמן הנקה סביר מכל שד הוא כ-10 דקות.
 8. קוליק עובר עם הזמן. לא מומלצים תכשירים למניעת גזים. גם החלפת פורמולות תכופה אינה פתרון. תינוק עם קוליק יכול להתיש משפחה שלמה. הציעו להורים לקחת פסק זמן ולתת למישהו אחר לטפל בו לכמה שעות.
 9. להתהפך זה לא להתגלגל. תינוק מתהפך באופן נורמלי בגיל 5 חודשים לערך. אם הוא התגלגל בגיל מוקדם מאוד הדבר עלול להחשיד לקיומה של בעיה נוירולוגית.
 10. בקיעת שיניים אינה הסבר טוב לילד המתנהג חולה או עם חום. ראשית כול כדאי לחפש סיבות אחרות.
 11. כאב בטן ממקור לא אורגני נוטה להיות סביב הטבור והנבדק נוטה לעצום עיניו בעת שבודקים לו את הבטן.
 12. פטכיות רק על הפנים בילד שהקיא או משתעל הן בדרך כלל לא סימן לבעיה בטסיות דם או בתפקודי קרישה.
 13. רוב הילדים עם תלונות כאב חוזרות (ראש, בטן, רגליים וכדומה) לא יחזרו לביקור נוסף אם תבקש מהמשפחה לנהל רישום יומן תלונות.
 14. הציבו אקווריום בחדר הבדיקה או בחדר ההמתנה. יש לדגים השפעה מרגיעה על כולם. גם הדגים הזולים ביותר יועילו.
 15. כשהילד הולך על קצות האצבעות ורואים קשתות של כפות הרגליים אזי כנראה אין צורך בבירור נוסף או הפניה בגלל “כף רגל שטוחה”. בשנים הראשונות לחיים, זה תקין שאין עדיין קשתות בכפות הרגליים.
 16. בדלקת לוע הנגרמת מסטרפטוקוקוס מטפלים 10 ימים (למעט כאשר הטיפול באזיתרומיצין). זיהומים אחרים כזיהום בדרכי שתן ובאוזן התיכונה אינם מחייבים 10 ימי טיפול.
 17. הטיפול הבסיסי ב-croup הוא סטרואידים. מקרים בינוניים ומעלה דורשים גם אינהלציה של אפינפרין ומוטב שייעשו במיון.
 18. בברונכיוליטיס לא מטפלים עם סטרואידים או מרחיבי סימפונות או אפינפרין. השימוש באינהלציות סליין היפרטוני הוא בדרך כלל רק בילדים מאושפזים.
 19. הורה המתנגד לחיסונים עשוי להשתכנע לכך שילדו יקבל חלק מהחיסונים ובמועדים השונים מהמומלץ. מוטב שיקבל חלקם מאשר לא כלום. זאת ההזדמנות להמליץ לקוראים על אתר אינטרנט מצוין התומך בחיסונים ומספק מידע מעודכן וחשוב. http://vaccines.midaat.org.il/
 20. לשון קשורה ביילוד עלולה לגרום לקשיים בהנקה (וכאב רב לאם). רוב התינוקות עם לשון קשורה שאינה “סימפטומטית” אינם זקוקים להתערבות לניתוק לשון קשורה.
 21. פריחה רק על הישבנים בתינוק היא כנראה לא ממונילייה. יש למרוח שכבה עבה של משחה כך שתפריד בין העור לצואה.
 22. אם לפריחה המופיעה על הפנים הומלץ לטפל במשחה סטרואידית, כדאי לטפל בסטרואיד חלש ולא בנגזרות המכילות פלואור.
 23. אפיפן עשוי להציל חיים. שקלו לשאת מזרק אפיפן בתיק הכלים האיש שלכם. המזרק עם המינון הנמוך של 0.15 מ”ג מתאים רק לילדים מעל גיל שנה שמשקלם מעל 10 ק”ג.
 24. “שעורה” בעין או הפרשה מימית מהעיניים בילד מצונן אינן סיבה למנוע מילד לבקר בגן.
 25. כדאי שכל ילד ייבדק על ידי רופא עיניים בהגיעו לגיל 4-3 שנים ולקראת הגיעו לגיל בית ספר.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©