שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > עדכוני חדשות - גליון מס' 259 > גישות ארוכות טווח למניעת סוכרת - מטה-אנליזה של 43 מחקרים
נובמבר, 2017 | גיליון מס' 259 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון

גישות ארוכות טווח למניעת סוכרת - מטה-אנליזה של 43 מחקרים


Long-term Sustainability of Diabetes Prevention Approaches A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Clinical Trials

מטה אנליזה, המתפרסמת ב-JAMA Intern Med, מסכמת את הגישה למניעת סוכרת לטווח הרחוק.

נמצא כי שינוי אורח החיים, ירידה במשקל ותרופות המעלות את הרגישות לאינסולין - כולם מפחיתים את הסיכון לפתח סוכרת, אך השפעתם נחלשת או נעלמת עם הזמן.

המטה אנליזה כללה 43 מחקרים אקראיים עם סך הכול כ-49,000 מבוגרים (גיל ממוצע 57, BMI ממוצע 31 kg/m2), אשר בדקו שינוי באורח החיים (דיאטה, פעילות גופנית, ירידה במשקל), תרופות או שניהם. התרופות במחקרים כללו את כל סוגי התרופות לסוכרת מסוג 2.

משך המעקב נע בין 1 ל-6 שנים ברוב המחקרים.

במחקרים, שבדקו את ההשפעה של שינוי אורח החיים, נמצא כי הוא הפחית את הסיכון לסוכרת לעומת קבוצת הביקורת ((7.4 מול 11.4 מקרים ל-100 שנות מטופל), (RR, 0.61; 95% CI, 0.54-0.68)). כדי למנוע מקרה אחד של סוכרת יש לטפל ב-25 איש על ידי שינוי אורח החיים. 

עם הזמן, לאחר הפסקת אורח החיים הבריא, השפעתו המיטיבה נחלשה אך לא נעלמה (RR, 0.72; 95% CI, 0.60-0.86).

שיעור הסוכרת היה נמוך יותר גם בקרב אנשים שקיבלו תרופות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (5.4 לעומת 9.4 מקרים ל-100 שנות מטופל, (RR, 0.64; 95% CI, 0.54-0.76), וגם כאן יש לטפל ב-25 איש כדי למנוע מקרה אחד של סוכרת.

במחקרים, שערכו מעקב גם לאחר שהטיפול בתרופות הופסק, נמצא כי לא הייתה הפחתת סיכון לסוכרת לטווח הארוך (RR, 0.95; 95% CI, 0.79-1.14).

המחקר לא ענה על השאלה החשובה - האם התערבות בשלב טרום סוכרת מביאה לתוצאות מיקרווסקולריות ומאקרווסקולריות טובות יותר?

בשורה התחתונה: יעילות שינוי אורח החיים ותרופות בשלב טרום סוכרת למניעת סוכרת דומה, אך לאחר הפסקת ההתערבות לתרופות אין תועלת, ואילו לשינוי אורח החיים יש תועלת מעטה אך קיימת.


תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©