שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 128 > השפעת ארדיקציה של הליקובקטר פילורי על דיספפסיה, שימוש במשאבים רפואיים ואיכות חיים
אפריל 2006 April | גיליון מס' 128 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
תקצירים מן הספרות
השפעת ארדיקציה של הליקובקטר פילורי על דיספפסיה, שימוש במשאבים רפואיים ואיכות חיים


המאמר הוצג במסגרת JC של המחלקה לרפואת המשפחה של חיל הרפואה

Impact of Helicobacter Pylori Eradication on Dyspepsia, Health Resource Use, and Quality of Life in the Bristol Helicobacter Project: Randomised Controlled Trial
J Athene Lane et al. BMJ 2006;332:199-204

רקע
דיספפסיה היא תלונה שכיחה המוגדרת כאירועים חוזרים של כאב ואי-נוחות אפיגסטריים. בניגוד לגסטריטיס וכיב פפטי, בהם הקשר להליקובקטר פילורי הוכח בבירור, השפעת טיפול בחיידק זה על דיספפסיה ללא כיב אינה ברורה לחלוטין. מחקרים הראו תוצאות סותרות לגבי יעילות הארדיקציה של הליקובקטר פילורי באוכלוסיית הסובלים מדיספפסיה.

מטרה
מחקר זה נועד לבדוק השפעת סקירה וטיפול בהליקובקטר פילורי במסגרת הקהילה על שכיחות סימפטומים של דיספפסיה, שימוש במשאבים רפואיים ואיכות חיים, תוך בדיקת העלות הכוללת למערכת.

שיטות
10,537 מטופלים בגילאי 20–59 משבע מרפאות ראשוניות באנגליה נבחרו אקראית ונבדקו לנוכחות H. Pylori ע"י תבחין נשימה. 1558 מתוך 1636 משתתפים שהיו בעלי תוצאה חיובית לחיידק חולקו לקבוצת טיפול (N=787) וקבוצת אינבו (N=771). הטיפול שניתן היה Ranitidine Bismuth Citrate 400mg ו-Clarithromycin 500mg פעמיים ביום למשך 14 יום. שיעור הארדיקציה של החיידק עמד על 91%. המעקב אחר 1539 (99%) מהמשתתפים נמשך שנתיים, באמצעות מילוי שאלונים כל שלושה חודשים. 
המדד העיקרי שנבחן היה מספר פניות לרופא המשפחה עקב דיספפסיה. מדדים משניים היו סימפטומים של דיספפסיה, איכות חיים, שימוש במשאבי רפואיים ועלות למערכת הרפואית.

תוצאות

מספר הפניות לרופא המשפחה עקב דיספפסיה בקבוצת הטיפול היה נמוך יותר ב-35% במהלך השנתיים של המחקר לעומת קבוצת הביקורת (55/787 לעומת 78/771).
סימפטומים של דיספפסיה (הוגדרו ככאב אפיגסטרי המופיע פעמיים או יותר במהלך שלושה חודשים) דווחו ב-29% פחות בקרב המטופלים בהשוואה לקבוצת הביקורת.
שימוש במשאבים רפואיים (תרופות, הפנייה לבדיקות ועוד) לא היה שונה בין שתי הקבוצות, אך מחיר הטיפול בהליקובקטר פילורי העלה משמעותית את ההוצאה הרפואית למטופל בקבוצת הטיפול. לא נמצא הבדל באיכות החיים המדווחת בין שתי הקבוצות.

דיון
תפקידו של הליקובקטר פילורי בדיספפסיה איננו ברור דיו. מחקרים קודמים על טיפול בהליקובקטר פילורי בחולים עם דיספפסיה הראו יעילות מוגבלת. תוצאות המחקר הנוכחי הראו ירידה משמעותית בתלונות של דיספפסיה ובפניות לרופא לאחר ארדיקציה של הליקובקטר פילורי. מאידך, סקירה מוקדמת וטיפול בנשאי הליקובקטר פילורי  אסימפטומטיים העלו משמעותית את מחיר הטיפול הכולל באוכלוסיית המחקר. מניתוחי עלות-תועלת שעורכי המחקר ביצעו לא עולה תמונה חד-משמעית לגבי כדאיות שיטת האבחון והטיפול בחיידק באוכלוסייה אסימפטומטית. בהתחשב בנתונים אלה, כמו גם בסיכונים הנובעים מטיפול אנטיביוטי מיותר באוכלוסייה בריאה, נראה שתוצאות מחקר זה תומכות בגישה השמרנית המקובלת כיום. בגישה זו יש לבדוק נוכחות הליקובקטר פילורי בחולים עם דיספפסיה בלבד ויש לטפל רק במידה שתוצאת הבדיקה חיובית.
כנראה שעוד לא נאמרה המילה האחרונה על מקומו של ההליקובקטר פילורי כמחולל מחלות ואחראי על סימפטומים ועוד כמה פרדיגמות יישברו עד שנבין טוב יותר את המהלך הטבעי של ההדבקה והריפוי.


ד"ר אלכסנדרה מזרחי
ד"ר שלמה וינקר

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©