שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > דבר העורך
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
דבר העורך
דבר העורך


פרופ' פסח שורצמן יו"ר החטיבה לבריאות בקהילה, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, שירותי בריאות כללית, מחוז דרום

קוראים יקרים,
רפואת משפחה כמקצוע הוכרה על ידי המועצה המדעית לפני יותר משלושים שנה, באמצע שנות השבעים.
מאז הוכרו בארץ כ-1,200 מומחים ובתוכניות השונות יש כ-300 מתמחים. כדי להיות ככל מקצוע זקוקה רפואת המשפחה לבסיס אקדמי ולביסוס המחקר.
הצורך בביסוס המחקר בקהילה והרחבתו הוכר על ידי משרד הבריאות. המדען הראשי הקים ועדה בראשותה של פרופ’ ברכה רגר, ועדה זו ניסחה את המלצותיה, והגישה אותן למשרד הבריאות.
בין השאר, כדי לאפשר מחקר לצוותים רפואיים שאינם קשורים לבית חולים, הומלץ על הקמת ועדות הלסינקי קהילתיות. צעד זה דורש שינוי תקנות. בינתיים סוכם על ועדות הלסינקי בשני בתי חולים אשר ירכזו טיפול במחקרים מהקהילה: במרכז הרפואי מאיר ירוכזו מחקרים של שירותי בריאות כללית, ובאסותא - מחקרי מכבי. במשך שנים ריכזה הוועדה בבית החולים סורוקה מחקרים בנגב מחוקרים בבית החולים, מהקהילה, מהקופות וממשרד הבריאות ומחקרים מחוקרים באוניברסיטה (אפידמיולוגיה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה ועוד). עם הפעלת ועדות הלסינקי הקהילתיות נאסר על ועדת הלסינקי סורוקה לטפל במחקרים מהקהילה. הסדר דומה לזה שבדרום היה גם בעפולה בעמק. האם נכון לרכז את כל מחקרי הקהילה בוועדה ארצית יחידה או נכון יותר לסנף זאת לכמה ועדות הלסינקי קיימות?
לצערי, לא נכתב כל נוהל או קריטריונים באשר לשאלה מהו מחקר קהילתי. האם הנושא או החוקר הם רלבנטיים? האם מחקר שמתבצע בבתי ספר או בטיפות חלב יאושר על ידי אסותא או מאיר גם אם זה לא מחקר קופתי?
אל לנו להיות פסיבים בנושא זה, מאחר שעתיד המחקר בקהילה ועתיד רפואת המשפחה כמקצוע תלויים בזה.
בגיליון זה תמצאו סקירות בנושאים מגוונים וכן מדור חדש על טיפול בכאב. כמו כן, תמצאו מאמרים העוסקים בתקשורת שלנו עם חולים ובאינטרקציה שלנו עם המערכת.
אשמח לקבל את תגובותיכם.

בברכה,
קריאה נעימה,
פרופ' פסח שורצמן

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©