שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > התסמינים של תסמונת כלילית חדה בנשים - מיתוס או מציאות?
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
בריאות האישה
התסמינים של תסמונת כלילית חדה בנשים - מיתוס או מציאות?


ד"ר נילי בן צבי רכזת התמחות, המחלקה לרפואת המשפחה, מחוז שרון-שומרון, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא

John G Canto, Robert J Goldberg, Mary M Hand, et al.
Arch Intern Med 2007;167(22):2405-2413

רקע
האבחון האופטימלי והטיפול בזמן בחולים עם תסמונת כלילית חדה SCA (Acute Coronary Syndrome) תלויים בהבחנה בין הדעות והמיתוסים הפופולריים על תסמינים איסכמיים בנשים ובגברים.
כאב או אי נוחות בחזה נתפס כסימפטום (תסמין) משמעותי של תסמונת כלילית חדה, והיעדרו נחשב כהסתמנות לא אופיינית. הסקירה באה לתאר את התסמינים של התסמונת הכלילית החדה בנשים בהשוואה לגברים כדי לבדוק אם יש מקום להתייחסות שונה לנשים ולגברים.

שיטות
נסקרו מאמרים ותקצירים הדנים בהסתמנות הקלינית של ACS, במיוחד אלה המדווחים על הבדלים בין המינים. המאמרים נלקחו מחיפוש ביבליוגרפי ב-Medline בין 1970 ל-2005. נעשה ניתוח נתונים של 69 מאמרים מתוך 361 אפשריים.

תוצאות
ברבע עד שליש מהחולים, על פי המחקרים ובראיונות ישירים, לא היו תסמינים של כאב בחזה או אי נוחות בחזה בעת הופעת התסמונת הכלילית החדה.
בהשוואה לגברים, לנשים היה סיכוי גבוה יותר להופעת התסמונת ללא תסמינים של כאב בחזה או אי נוחות בחזה, הן בסיכום מצטבר של המחקרים הגדולים (37% לעומת 27%) והן במחקר יחיד ובראיונות ישירים של החולים (30% לעומת 17%).
לנשים היה סיכוי גבוה יותר לסבול מתסמינים שנחשבים לא אופייניים, כמו כאבי גב עליון או אמצעי, כאב בצוואר, כאב בלסת, קוצר נשימה, בחילות או הקאות, הפרעות בעיכול, ירידה בתיאבון, חולשה, עייפות, שיעול, סחרחורת ודפיקות לב. גיל מבוגר יותר היה קשור בדיווח נמוך יותר של כאב בחזה או אי נוחות בחזה, והנשים עם ACS היו ברובן מבוגרות יותר מהגברים עם ACS.

מסקנות
נשים מדווחות הרבה פחות מגברים על כאב בחזה או על אי נוחות בחזה, אך הבדלים אלה אינם גדולים דיים כדי לשנות את הגישה והמסר לציבור לגבי תסמינים של תסמונת כלילית חדה. דרושים מחקרים נוספים כדי לחקור את הבדלי המינים בהסתמנות הקלינית של התסמונת, באופן שיטתי.

דיון
ידוע זה כבר שההסתמנות של מחלת לב כלילית בנשים שונה מאשר בגברים, דבר שמביא לתת-אבחון, איחור באבחון ואיחור בטיפול בנשים לעומת בגברים. סקירה נרחבת זו שנעשתה לגבי מחקרים על פני 25 שנה, הראתה שלדעה זו אכן יש ביסוס במציאות. יש מקום להדגיש בפני המטופלים את התסמינים שנחשבים לא אופייניים כמו אלה שהוזכרו, אך יש להיזהר מלהעביר מסר שהתסמינים שנחשבים אופייניים, כמו כאב בחזה או אי נוחות בחזה, מופיעים בגברים ולא בנשים. יש מקום להסביר לציבור הרחב על התסמינים השונים של התסמונת הכלילית, בגברים ובנשים, ולומר שגם אם אין כאב או אי נוחות בחזה, ייתכן מצב שמחייב פנייה לחדר מיון לצורך אבחון וטיפול מוקדמים. מחקרים נוספים דרושים כדי להבהיר באופן מדויק יותר את האבחנה של תסמונת כלילית חדה בנשים לעומת האבחנה בגברים,
על סמך ההסתמנות הקלינית.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©