שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > ניתן לשקול מתן צפלוספורין דור שני או שלישי בזיהומים מסכני חיים אצל חולים אלרגיים לפניצילין
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
מחלות זיהומיות
ניתן לשקול מתן צפלוספורין דור שני או שלישי בזיהומים מסכני חיים אצל חולים אלרגיים לפניצילין


ד"ר ביביאנה חזן היחידה למחלות זיהומיות, מרכז רפואי העמק, עפולה; היחידה לייעוץ במחלות זיהומיות בקהילה, שירותי בריאות כללית, מחוז צפון

Scott Pegler, Brendan Healy.
BMJ 2007;335:991

הרבה מטופלים מדווחים על "רגישות" לפניצילין. אצל חלקם לא מדובר באלרגיה אמיתית (מסוג 1) אלא בחוסר סבילות או תופעות לוואי שמתבטאים בבחילות, הקאות או שלשול.
אלרגיה מסוג 1 מזוהה על ידי טסט עורי, וגורמת לאורטיקריה, בצקת בלרינקס, תגובתיות יתר של הסימפונות (ברונכוספזם), ירידה בלחץ הדם או נפיחות-אודם מקומיים תוך 72 שעות מקבלת האלרגן. ביטוי נוסף של אלרגיה מסוג 1 הוא פריחה מגרדת מפושטת אפילו 72 שעות אחרי החשיפה לאלרגן.
בין כל המטופלים שמדווחים על "אלרגיה" לפניצילין
ל-7% עד 23% תהיה אלרגיה אמיתית מסוג 1, ומתוכם הסיכון לאנאפילקסיס עם צפלוספורין הוא בין 0.1% ל-0.0001%.
הידע על רגישות צולבת של כ-10% בין פניצילין וצפלוספורין מתבסס על נתונים משנות ה-70, תקופה שהתאפיינה בקונטמינציה של פניצילין בייצור של צפלוספורין ולהיפך. נוסף על כך, במטופלים אלרגיים לפניצילין, קיים סיכוי פי 3 לאלרגיה לכל תרופה אחרת, לא רק לצפלוספורין.
מחברי המאמר מצטטים מטה-אנליזה של שישה מחקרים שבהם נמצאה רגישות צולבת של 4.79% בין פניצילין לצפלוספורין דור ראשון1, ורק 0.45% בין פניצילין לצפלוספורין דור שני ושלישי3-2. ההסבר להבדל כה משמעותי טמון בדמיון שקיים בין השרשרת הצדדית של פניצילין לצפלוספורין דור ראשון, השונה מיתר הצפלוספורינים.
לכן, מחברי המאמר ממליצים לשאול את המטופלים המדווחים על "אלרגיה" לפניצילין בעבר על מהות הסימפטומים שבגללם הוגדרו כאלרגיים: אם התיאור אינו עונה על אלרגיה מסוג 1, 1צפלוספורין דור 1:  Ceforal, Keflex - Cefamezin Cefazolin
2צפלוספורין דור 2: Cefuroxime - Zinacef, Zinat
3צפלוספורין דור 3: Rocephin - Ceftriaxone
ניתן לטפל בצפלוספורין מכל סוג לזיהום בכל דרגת חומרה. אם תיאור התופעה האלרגית מתאים לסוג 1, יש להימנע משימוש בצפלוספורין מכל דור בזיהומים קלים עד בינוניים, אך ניתן להשתמש בצפלוספורין דור שני או שלישי בזיהום קשה ומסכן חיים אם טיפול באנטיביוטיקה מקבוצה אחרת נחשב יעיל פחות. טיפול זה חייב להינתן באשפוז ובהשגחה  צמודה.

סיכום
סוגיית הרגישות לתרופה חשובה משני היבטים:
1. לא לשכוח לשאול ולהתייחס לאלרגיה ידועה וקיימת, כך שלא נסכן את החולה.
2. לעתים מטופלים "נושאים" במשך עשרות שנים את הסימון
של אלרגיה לפניצילין כאשר אינם יודעים מה הייתה התגובה (אם בכלל), ונמנע מהם שימוש בקבוצה גדולה של תרופות בעלות יעילות ובטיחות גבוהות ביותר.
אני מסכימה עם הגישה המוצגת על ידי מחברי המאמר: חשוב "לתחקר" את המטופל לגבי רישום של אלרגיה בעבר, ולפעול לפי ההנחיות שתוארו לעיל.
עדיין לא נפתרה הסוגיה של תביעה משפטית אם מתפתחת תגובה קשה לצפלוספורין, כך שצפוי שבמקרים רבים רופאים יעדיפו טיפול "בטוח יותר".

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©