שלום אורח, התחבר לאתר!, שכחת את הסיסמה?
  דוא"ל:
סיסמה:
טופס רישום לאתר | הוסף למועדפים | קבע כדף הבית
WWW.MedicalMedia.co.il
אודות אינדקס קישורים עדכוני רישום חיפוש תרופות כתבי עת כינוסים דף ראשי
yoman.co.il - תוכנה לזימון תורים
Medical Search Engine
Skip Navigation Linksראשי > רשימת כתבי עת > Israeli Journal of Family Practice - גליון מס' 139 > דיכאון ומחלת לב כלילית: עוד פיסות מהתצרף
פברואר 2008 February | גיליון מס' 139 .No
צור קשר
חברי מערכת
רשימת גליונות קודמים
שער הגליון
רפואת משפחה, בריאות הנפש ומה שביניהם
דיכאון ומחלת לב כלילית: עוד פיסות מהתצרף


ד"ר דב שטינמץ עובד כרופא משפחה, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, שירותי בריאות כללית, מחוז תל אביב-יפו ומחוז צפון; המחלקה לרפואת המשפחה, מרכז רפואי העמק, עפולה

Camey MR, Freedland KE. The American Journal of Psychiatry 2007;164(9):1307-1310

עברו כ-20 שנה מאז שדיכאון רבא (Major Depression) זוהה כגורם סיכון לאירועים לבביים וכמעט 15 שנים מאז שנמצא שהדיכאון מגביר את הסיכון לתמותה לאחר אוטם חריף בשריר הלב. מאחר שניתן לטפל בדיכאון, הוא  נחשב כגורם סיכון שניתן להשפיע עליו וההשערה והתקווה היו שטיפול טוב בדיכאון ישפר את התוצאות בכ-20% מהחולים עם מחלת לב כלילית שלהם גם תחלואה פסיכיאטרית. עם הזמן נראה שהדברים מורכבים יותר, ולא כל המחקרים שבדקו נושא זה בהמשך, תמכו בממצאים הראשוניים שהוזכרו כאן.
המסקנה בסופו של דבר, לאחר 20 שנות מחקרים בנושא, הייתה שחלק אך לא כל החולים בדיכאון הם בסיכון גבוה לפתח אירוע לבבי, וכי עדיין לא זוהתה תת-הקבוצה שכן נמצאת בסיכון גבוה.
עד כה נעשו רק 2 מחקרים שבדקו אם טיפול בדיכאון יוריד את הסיכון לאירועים לבביים לאחר אוטם חריף בשריר הלב שהתרחש לאחרונה. באנליזה של התוצאות בשניים מן המחקרים נמצא שיפור קל בלבד בדיכאון ואף אחד מהם לא הדגים שיפור בהיוותרות בחיים. בדיונים הרבים שהיו לאחר פרסום ממצאים אלו, הגיעו למסקנה שנחוץ טיפול טוב ויעיל בדיכאון שלאחר אוטם, וכי יש לנסות ולאתר את תת-הקבוצה שתיהנה מטיפולים אלו ביותר.
De Jonge וחבריו עשו אנליזה משנית למחקרים אלו והראו כי בשנה וחצי של מעקב, בקרב המטופלים שהגיבו טוב לטיפול בנוגדי דיכאון, היארעות (Incidence) האירועים הלבביים אצלם הייתה 7.4% לעומת אלו שלא הגיבו טוב לנוגדי דיכאון שאצלם ההיארעות הייתה 25.6%. הם גם מצאו שכ-60% מהבלתי מגיבים עדיין היו מדוכאים 18 חודשים לאחר האירוע הלבבי לעומת 10% מהמגיבים. ממצאים אלו מרמזים על כך שמטופלים הסובלים מדיכאון מתמשך למרות טיפול הם בסיכון גבוה לפתח אירוע לבבי נוסף.
כיוון מחקרי אחר בנושא זיהוי החולים ה"בעייתיים" יותר הוא מחקרו של Otte וחבריו (שמפורסם גם הוא בגיליון המוזכר לעיל של ה-Am J Psychiat). הם מצאו שחולים עם מחלת לב כלילית יציבה עם אלל קצר (S Allele) לטרנספורטר לסרוטונין (5-HTTLPR) מדוכאים יותר, מדווחים על רמת עקה מוגברת בחייהם ואצלם יש הפרשה מוגברת של אפינפרין בשתן לעומת המטופלים שהיו הומוזיגוטיים לאלל הארוך (L Allele). מחקר זה מוסיף לעדויות הקודמות שהצטברו שאלל קצר מעורב באירועי חיים לוחצים כולל אלו הכרוכים במחלה הכרונית ומגבירים את הסיכויים לדיכאון. Nakatani וחבריו מצאו שאלל קצר לא רק מנבא סימפטומים דיכאוניים לאחר אירוע לבבי חד, אלא גם הימצאות דיכאון עם אלל קצר מנבא אירועים לבביים בהמשך.
יש גם עדויות מחקריות מסוימות שמטופלים עם אלל קצר מגיבים פחות לתרופות מסוג SSRI, ויש להם יותר תופעות לוואי כשהם מקבלים אותן לעומת האחרים עם אלל ארוך.

דיון
נראה שהממצאים שדיווחתי עליהם כאן הם ראשוניים, ונדרש עוד מחקר לברר אם אומנם מטופלים מדוכאים עם אלל קצר לאחר אירוע לבבי אכן פחות מגיבים לתרופות מסוג SSRI ומועדים יותר לאירועים לבביים חוזרים בעתיד. המאמרים מתייחסים לנושא חשוב שלא תמיד זוכה לתשומת לב מספקת. אחוז נכבד ממטופלים שעוברים אוטם בשריר הלב או סובלים ממחלת לב כלילית סובלים גם מדיכאון. קו-מורבידיטי זה כנראה מעלה את הסיכון לאירועים חוזרים לבביים בעתיד. זה כנראה גורם מנבא עצמאי וללא קשר לגורמי הסיכון האחרים למחלות לב איסכמיות. על כן, ראוי לאבחן ולזהות מטופלים אלו ולתת להם טיפול נוגד דיכאון יעיל ומעקב ארוך טווח גם לאספקט זה של מחלתם.

תגובות:דף ראשי | כינוסים רפואיים | כתבי עת רפואיים | חיפוש תרופות | תנאי שימוש | אודות מדיקל מדיה | צור קשר | קוסמטיקה ואסתטיקה רפואית | קוסמטיקה רפואית
המידע המופיע באתר זה מיועד לצוות רפואי בלבד. המידע באתר אינו מהווה בשום אופן ייעוץ רפואי ו\או משפטי.
שימוש או צפייה באתר זה מעידים על הסכמתך לתנאי השימוש.
תנאי שימוש באתר זה:
ידוע לי שעל ידי שימוש באתר זה, פרטיי שמסרתי יאספו ע"י חברת מדיקל מדיה על מנת ליצור איתי קשר בנוגע לאירוע זה ולאחרים. מדיקל מדיה אף רשאית להעביר את פרטי הקשר שלי מעת לעת לחברות קשורות אליה ו/או צדדים שלישיים כחלק מהמודל העסקי שלה לשימוש בכיווני שיווק עבור לקוחותיה שכולל ניוזלטר מדעי לרופאים, מידע על עידכוני רישום של תרופות וציוד רפואי, נושאים מקצועיים, פרסומים שונים, הזמנות לכנסים, הזמנות למפגשים עם נציגי פארמה וכיוצ״ב. ידוע לי כי אני זכאי לבקש מחברת מדיקל מדיה לחדול משימוש במידע בכל עת ע"י שליחת הודעה כתובה לחברה ובמקרה זה תתבטל הסכמתי לעיל מיום שהתקבלה ההודעה.

לצפייה בתנאי השימוש לחץ\' כאן
Powered by Medical Media Ltd.
כל הזכויות שמורות לי.ש. מדיקל מדיה בע"מ ©